Kolejna zapomniana mogiła
W ostatnim czasie przejeżdżając w pobliżu kwatery 42A na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zobaczyliśmy bardzo zaniedbany grób.
Nie namyślając się długo przystąpiliśmy do oczyszczania mogiły w miarę naszych możliwości. W dalszym ciągu prosimy Państwa o zgłaszanie do nas miejsc pochówków dawno opuszczonych. Opieka nad grobami osób zapomnianych z różnych powodów jest dla nas bardzo ważnym element naszej działalności.
Cmentarz Szczecin
Cmentarz Centralny w Szczecinie (Hauptfriedhof) zaprojektował Wilhelm Mejer-Szwartauł, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce 6 grudnia 1901roku.
Pierwszym zarządcą został Georg Hannig, który piastował to stanowisko do 1928 roku.
Obecnie zarządcą nekropolii jest Zarząd Usług Komunalnych w Szczecinie.
Od dnia otwarcia do dnia dzisiejszego na Cmentarzu Centralnym pochowanych zostało ponad 300 tysięcy zmarłych, na powierzchni aż 172 hektarów. Od początku istnienia cmentarza miejsce miało w założeniu charakter parko-ogrodu. Widoczne jest połączenie kilkunastu odmiennych krajobrazów przyrodniczych doskonale spajanych w całość przemyślanym rozmieszczeniem alei, które we wschodniej części nekropoli przybierają układ kolisty.
Na terenie Cmentarza Centralnego w ciągu 115 lat jego funkcjonowania, usytuowano wiele pomników poświęconych między innymi: Pionierom Szczecina, Sybirakom, Tym którzy nie powrócili z morza oraz wiele innych upamiętniających ważne wydarzenia i osoby.
Pierwszą bramą Cmentarza Centralnego jest neoromańska budowla powstała na szerokości 77 metrów wzdłuż dzisiejszej ulicy Ku Słońu. Budowla powstawała przeszło 2 lata, tuż po otwarciu nekropolii.
źródło / aurtor zdjęcia
Wyszukiwarka miejsca pochówku w Szczecinie
Wyszukiwarka miejsca pochówku w Szczecinie z usługą wpisu pamiątkowego umożliwia odnalezienie grobu osoby pochowanej na cmentarzach komunalnych Miasta Szczecin.